fbpx

Mamusie, układajcie dzieci na brzusie!

Kilka dni temu byłam z „wizytą” ? u malutkiego synka mojej kuzynki. Mama ? miała pewne wątpliwości i poprosiła mnie, abym zerknęła na maluszka?. Przy tej okazji, zapytałam ją, czy układa noworodka na brzuchu…?
Wszyscy wiemy, że należy układać dzieci na brzuchu. Z jednej strony teoria, z drugiej praktyka… Dziś postanowiłam zatrzymać się nad tą, często drażliwą dla niemowlaka i rodziców, kwestią. Skąd taki pomysł? Bardzo duża grupa dzieci???, która do mnie trafia nie była układana w pozycji pronacyjnej ( na brzuchu) w przeszłości! Pytacie, dlaczego?

Ja odpowiem Wam na pytanie PO CO układać maluchy na brzuszku???  Każdy wie że należy, ale mało kto zdaję sobie sprawę z powagi takiego pozycjonowania! ( A jak nie wiem w jakim celu mam coś robić, to nie mam do tego motywacji?‍♀ i nie układam mojego bobasa na brzuchu, bo mu zbyt ciężko, niech biedaczek nie płacze.. ?) .

Noworodek nie trzyma głowy ( jeżeli Twój trzyma, zapraszam na konsultacje?) , przekłada ją jedynie na boki, w miarę upływu czasu sytuacja stopniowo zaczyna się zmieniać, tak że w 3 miesiącu życia niemowlę osiąga pełną kontrolę głowy (stabilnie ją trzyma oraz wykonuje izolowane obroty głowy w prawą i lewą stronę).

Rozwój kontroli głowy możliwy jest, ponieważ dziecko:
UKŁADANE JEST OD PIERWSZYCH DNI ŻYCIA NA BRZUCHU,
chce coś zobaczyć dalej, wyżej; jest do tego zmotywowane.

Poprzez kontrolę głowy niemowlę ćwiczy mięśnie szyi i tułowia, coraz silniejszy tułów umożliwia lepszą kontrolę ciała w pozycji pronacyjnej, co z kolei umożliwia wyprowadzenie rąk do przodu w kierunku uzyskania wysokiego podporu w 6 miesiącu życia. Następnie dziecko, aby usiąść musi się PODEPRZEĆ na ręku. I to właśnie dzięki PODPOROWI odbywa się dalszy rozwój człowieka w kierunku pozycji dwunożnej… czworakowanie, wstawanie i upragnione przez wszystkich rodziców chodzenie?. Ponadto pozycja pronacyjna ma pozytywne działanie w „problemach brzuszkowych” oraz stanowi profilaktykę wtórnych zniekształcałceń główki (plagiocefalia, brachiocefalia),  wynikających z częstego układania malucha w pozycji leżenia na plecach. Warto wykorzystywać obroty do transferu dziecka na brzuch, ponieważ aktywizują mięśnie brzucha do pracy, stymulują symetrię tułowia a także dostarczają bodźców sensorycznych. Dzieci układamy na matach, piankowych materacach na dość twardym podłożu, nie na miękkich łóżkach, czy kanapach. Ponadto, kiedy nasza pociecha szybko się zniechęca, spróbujmy nie „ratować” jej poprzez podnoszenie na ręce, ale obróćmy do leżenia na plecach, porozmawiajmy, zabawmy..i po pewnym czasie spróbujmy ponownie?. Pięciomiesięczne niemowlęta potrafią  większą część dnia spędzić w pozycji pronacyjnej.
Jeżeli pomimo naszych starań dziecko nie akceptuje tej pozycji warto skonsultować się z fizjoterapeuta, który oceni rozwój psychomtoryczny i dobierze terapię celowaną na problem. Natomiast jeżeli kilkutygodniowe niemowlę obraca się z brzucha na plecy, jest to bezpośrednie wskazanie do terapii. Świadomy obrót z brzucha na plecy występuje dopiero po 7-8 miesiącu życia.

Pamiętajmy! Już stopniowe pozycjonowanie malucha na brzuchu od pierwszych dni życia ma istotny wpływ na jego dalszy rozwój psychomotoryczny!

Pozdrawiam,

KTJ

fot. pixabay