Pierwsza wskazówka fizjoterapeuty pediatycznego

 

Ostatnio zastanawiałam się, o czym mogłabym Wam napisać? Odpowiedź, jak zwykle przyniosła codzienność. Przez dłuższy czas byłam „zawodowo nieobecna” lecz w tym czasie zdarzało mi się śledzić internet. Postanowiłam podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami…

Czytając różne treści zamieszczane przez praktyków fizjoterapii pediatrycznej rodzice mogą odnaleźć wiele cennych rad odnośnie rozwoju, czy pielęgnacji niemowląt. Czasem bywa też tak, że opinie w jakiejś, z pozoru błahej sprawie są znacząco odmienne u różnych autorów…

Posłużę się przykładem:

  • niemowlę w pozycji leżenia na plecach powinno być układane na klinie pod kątem 45 stopni,
  • niemowlę w pozycji leżenia na plecach powinno być układane na płasko.

I weź człowieku (rodzicu;) bądź mądry…

 

[ Takie podejście do tematu autorów powyższych stwierdzeń wydaje się być potwierdzeniem tezy, że fizjoterapeuta wykorzystuje posiadaną wiedzę w swój stały, niezmienny, sposób. W żadnej metodzie/koncepcji pracy z dzieckiem nie ma sztywnych reguł pracy. Są zasady, które określają daną metodę lecz stosuje się je jako odpowiedź na potrzeby danego pacjenta. Terapię dostosowujemy do dziecka, a nie wkładamy dziecko w „gotowca terapeutycznego”].

 

Zatem możemy przyjąć, że powyższe stwierdzenia odnośnie układania niemowląt na plecach mają zastosowanie u Waszych pociech. Tylko, którą opcję wybrać…? I dlaczego akurat tą? (Nie mogę się oprzeć…, zdradzę Wam, że uwielbiam w mojej pracy pytanie: dlaczego?- zadawajcie mi je jak najczęściej:) Niestety nie można odpowiedzieć na to pytanie „zaocznie”, nie widząc pacjenta, ponieważ u jednych dzieci korzystny wpływ może mieć układanie na klinie z powodów np. logopedycznych, tak u innych może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka w leżeniu na plecach. (Słowo klucz ostatniego zdania- może, nie musi;).

Osobiście uważam, że w internetowych poradach nie ma nic złego, jednak nie należy zbytnio generalizować, szczególnie w tak delikatnej materii, jaką jest rozwój dziecka. Dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą pediatrycznym, aby uchronić się przed skutkami nieprawidłowej pielęgnacji niemowląt.

To była moja pierwsza wskazówka, mam jeszcze jedną…, ale o tym w następnym wpisie:).

Pozdrawiam

Karolina Turczyńska – Jaszczuk