fbpx

 

Jesteś Rodzicem niemowlęcia – ta wskazówka jest dla Ciebie.

Kto mnie zna – ten wie! Ja zawsze o to pytam… Pytam już na samym początku naszej wspólnej drogi… ba, nawet przed jej rozpoczęciem, już kiedy do mnie dzwonicie. Odbierając telefon słyszę:

– mieliśmy dziś wizytę u lekarza, „coś tam” zobaczył i chcemy się z panią skonsultować…,

po czym ja zadaję kilka pytań m. in.:

– czy USG przezciemieniowe zostało wykonane dziecku?

***

I tu pojawia się zawsze ON, słyszę go w ciszy po drugiej stronie słuchawki, nazywa się – STRACH… W tym czasie, w waszych głowach pojawiają się pytania: po co ona o to pyta, przecież moje dziecko jest zdrowe…? A może nie jest…?

Wynik badania USG przezciemiączkowego, należy do pierwszych rzeczy, o które pytam. Dlaczego?

Jestem fizjoterapeutką wczesnopediatryczną, niemowlęta trafiają do mnie z różnych powodów: zaburzeń napięcia mięśniowego, zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, asymetrii ułożeniowych itd. Moim zadaniem jest trafna ocena fizjoterapeutyczna i skuteczna terapia. Wraz z rodzicami zastanawiamy się, dlaczego dziecko prezentuje wzorce motoryczne dalekie od fizjologicznych. Przyczyny mogą być różne, błahe np. wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji, ale również poważniejsze warunkowane zmianami w obrębie tkanki mózgowej. W Polsce USG przezciemieniowe nie jest badaniem obligatoryjnym, tak jak np. USG stawów biodrowych, zazwyczaj wykonuje się je na zlecenie lekarza u noworodków i niemowląt z grup ryzyka.

A szkoda…, ponieważ jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, które stosuje się do obrazowania mózgowia. Kiedy wraz z upływem czasu rozwój dziecka nie postępuje pomimo terapii, kiedy pojawiają nowe objawy neurologiczne, a ciemię już jest zarośnięte, lekarz neurolog może zlecić badanie rezonansu magnetycznego, które u małych dzieci zazwyczaj przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, co za tym idzie jest bardziej obciążające dla organizmu małego pacjenta. Dlatego warto diagnozować niemowlęta przy pomocy USG główki. Oczywistym jest, że wszystkie odchylenia od normy w zakresie USG należy konsultować z neurologiem dziecięcym i kontrolować dynamikę ich zmian zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Neurolog dziecięcy jest osobą uprawnioną do interpretacji wyników diagnostycznych.

Jako matka świadoma zagrożeń, zawsze zabierałam swoje dzieci na USG przezciemieniowe. Rozwijający się mózg (bo przecież cały czas się dalej rozwija po porodzie) może przynieść nam i naszym dzieciom wiele niespodzianek i życzę Wam żeby to były tylko miłe niespodzianki. Jako swoisty „twardy dysk” zasługuje, żeby się nad nim pochylić, uszanować go i SPRAWDZIĆ.

I to jest moja druga wskazówka. Badajcie, diagnozujcie, sprawdzajcie… dla zdrowia i spokoju Waszego, i Waszych dzieci.

A tutaj jest Pierwsza wskazówka fizjoterapeuty pediatrycznego

Pozdrawiam

Karolina

(Badanie USG nie wymaga skierowania lekarskiego.)